Piękny dom

Nietypowe domy, co mi się podoba?

Jak już wcześniej pisałam jestem ostatnio mocno podekscytowana wszystkiem co jest związane z urządzaniem domów i mieszkań. Ta moja fascynacja powoli rozszerza się też na projektowanie i budowę nietypowych przestrzeni. Kto odwiedza mojego Facebooka (kto nie widział ten koniecznie musi to nadrobić Facebook Remontowe Zmagania, czyli „Kobieta Remontuje”)  to widział, jakie projekty mnie angażują. Im bardziej nietypowe, tym lepsze.


Ziemianki

Mieszkanie pod ziemią ma w sobie coś magicznego, prawdopodobnie ludzie przez wieki mieszkali w naturalnych jaskiniach i jamach w ziemi. Później nauczyli się je trochę wzmacniać kamieniami i drewnem, w taki sposób powstawały pierwsze podziemne domostwa wybudowane ludzką ręką. Gdy opanowaliśmy umiejętność wytwarzania cegieł, zaprawy i budowania murów, zaczęliśmy stawiać swoje jaskinie na powierzchni, lecz tęsknota za przytulnym gniazdkiem gdzieś we wnętrzu ziemi w wielu z nas pozostała. Niektórzy postanowili zaspokajać swoje atawistyczne pragnienia i  budują, nieraz całkiem nowoczesne, domy pod ziemią. Gdy kilku zapaleńców zjednoczy siły powstaje swoisty Hobbiton. 

Dom pod ziemią

Przemysłowe

Przeciwieństwem małych podziemnych mieszkanek i tiny house, o których będzie poniżej, są mieszkania w stylu loft (pisałam o tym w artykule Mieszkanie w stylu loft w bloku z wielkiej płyty, choć w nieco przewrotnym kontekście) .

Typowe lofty zaspokajają potrzebę wielkich przestrzeni, powodują, że właściciele czują się jakby nadal mieszkali gdzieś na sawannie gdzie wzrok sięga aż po horyzont. To styl swobodny, sprzyjający artystom, lecz dość surowy, nie czuć w nim nuty megalomaństwa. Jednak to nie koniec możliwości, na lofty najczęściej wykorzystywane są stare przestrzenie fabryczne i magazynowe, to nie mój klimat, ja wolę bardziej nowoczesne bryły. Pomyślałam więc, że można by wybudować na początek małą halę i w niej zaaranżować przestronne i całkowicie nowoczesne lokum. Spodobały mi się konstrukcje stalowe w wersji Amwin z tego co widzę są lekkie, można je budować modułowo i łączyć z przestrzeniami murowanymi. Odpowiadają mi też projekty hal Amwinu, więc czas rozejrzeć się za inwestorem. Ciekawe czy by Was zainteresowała relacja z takiej budowy od podstaw? Podejrzeć trochę takich gotowych projektów możecie >TU<

Na kółkach

Gdy już wyszliśmy z jaskiń i ziemianek w poszukiwaniu pożywienia, i zaczęliśmy prowadzić nomadyczny tryb życia, to potrzebowaliśmy lokum, które by podróżowało razem z nami, w tym celu powstały różne konstrukcje wyposażone w koła i płozy. Obecnie jest to trend połączony z budową małych domków (tiny house) pozwalający postawić swoje domostwo nie raz nawet na działkach, które nie są do tego przeznaczone, ponieważ bardzo często przepisy nie regulują tego. By poczuć niezależność, ludzie idą śladem legendarnego Drzymały i budują swoje domy, te przysłowiowe wozy, na kołach.

Tiny house

To maleńkie domki niejednokrotnie na kołach, ale nie tylko, zaspokajające potrzebę ciepła i przytulności, są odwrotnością i zaprzeczeniem posiadania wielkich pałaców. Wymagają jednak często dużo więcej inwencji i zaangażowania od projektantów, by na niewielkiej przestrzeni pomieścić wszystkie niezbędne elementy normalnego domy i zostawić jeszcze przestrzeń dla mieszkańców.

Przyznam szczerze, że chciałabym, choć na jakiś czas w takim domku zamieszkać, szczególnie, że trafiają się projekty w moim stylu, czyli nowoczesne i minimalistyczne.

Pałace

Co tu wiele mówić, to nie mój styl, są to budowle wzbudzające we mnie najmniej emocji, w przeciwieństwie do surowości zamków pałace są przewidywalnie nudne i cukierkowe. Obecnie mówię nie. Choć nie wykluczam zmiany zdania w przyszłości, jeżeli ktoś zrobi ciekawą aranżację pałacu to może się przekonam, w formie pierwotnej odpadają. Z drugiej jednak strony nie wolno się na nic definitywnie zamykać, może za jakiś czas napiszę entuzjastyczny artykuł o pałacach w kontekście odjechanych budowli, bo spójrzcie na to zdjęcie. Normalnie park rozrywki 🙂

Piękny kolorowy pałac

Odjechane

Kocham też miłością bezbrzeżną wszelkie dojechane projekty, co trochę się kłuci z moim minimalistycznym podejściem, ale człowiek przewidywalny to człowiek nudny, taki trochę człowiek pałac 🙂 O tych wszystkich mocno szalonych rzeczach będzie osobny wpis, znajdą się w nim również zamki, a to zasługa ostatniej polskiej afery zamkowej 😉

2 myśli w temacie “Nietypowe domy, co mi się podoba?”

  1. Nareszcie się doczekałam Twojego nowego wpisu, bałam się, że już się nie odezwiesz a lubię czytać te wpisy. Piszesz może jeszcze gdzieś?

    1. Miło mi to słyszeć, niestety na razie brak czasu na pisanie czy tu, czy gdzie indziej, ale gdy mi przejdzie szał remontów, a to niechybnie kiedyś nastąpi jak wszystkie moje zajawki, zamierzam gdzieś coś pisać częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.